Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA, který patří k vrcholům kulturní sezony v České republice, se letos odehraje již po pětatřicáté. Program jubilejního ročníku ozdobí hvězdy světového formátu. Poprvé se festivalu zúčastní slavný vlámský choreograf Jan Martens, jehož práce sklízí na mezinárodní scéně nadšené reakce. A po deseti letech se na TANEC PRAHA vrátí belgický soubor Peeping Tom, který se s inscenací 32 rue Vandenbranden stal senzací 25. ročníku. Pražská část festivalu se uskuteční 7. – 27. června. Turné českých i zahraničních produkcí v různých termínech zamíří také do více než 20 měst a obcí po celé republice. Součástí festivalu bude atraktivní program Open Air a Family Friendly.
„Peeping Tom šokovali pražské publikum před 10 lety, překračují hranice fyzických možností a vtahují nás do absurdního světa mimo realitu. Jejich filmové vidění a masivní scénografie neubírají prostoru pro tanec, naopak. Jan Martens je ikonickou postavou vlámské konceptuální scény a jsem moc ráda, že ho vůbec poprvé uvítáme na festivalu TANEC PRAHA,“ říká Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka Tance Praha a pokračuje:„Byli jsme přizváni do sítě 12 evropských festivalů tance Big Pulse Dance Alliance a dali tak prostor vzniku větších scénických děl autorů, jejichž talent nás už přesvědčil o originalitě a kvalitě. Tyto ´up-scaling´ projekty máme na programu hned dva, oba tvoří provokativní umělkyně, které už naše publikum zažilo v menších produkcích: Silvia Gribaudi – 7. 6. uvedeme světovou premiéru jejího Grand Jeté – a Oona Doherty s Navy Blue.“
Z platformy Aerowaves vybrala umělecká rada festivalu kratší ženské sólo, které vytvořil Jacopo Jenna jako dialog tanečnice s pečlivě zvoleným filmovým materiálem. Již dříve na Aerowaves vybrané participativní dílo Pietra Marulla Wreck zaujalo i Pražské Quadrienále, s nímž bude TANEC PRAHA opět úzce spolupracovat. Po covidové pauze se konečně podaří dovézt i úspěšný norsko-belgický duet Ingrid Berger Myhre & Lasse Passage Panflutes and Paperworks v kontrastním pohledu na hravost flétny vs. byrokracie.
Vysoká úroveň izraelské taneční scény je reflektována festivalem TANEC PRAHA od prvních let. Letos přijede osobně Yasmeen Godder, která se v době pandemie věnovala výzkumu empatie a po letech se vrací na jeviště se svým vlastním sólovým pojetím. Téma rovnosti a emancipace skvěle zpracovává Olivia Court Mesa v duetu se svým partnerem.
Rakouská choreografka Helene Weinzierl se svou CieLAROQUE již na festivalu účinkovala, tentokrát její tři tanečníci s nadhledem a ironií rozhýbou publikum v Praze i regionech indoor i outdoor.
Oživení veřejného prostoru patří také k práci brazilské Flávie Tápias, která pozvala do nového domu tance v Riu 8 tanečníků a 1 hudebníka z České republiky, aby se 6 brazilskými a 2 francouzskými performery nastudovali projekt Rotas Afora. Dokončí ho na tvůrčí rezidenci v Broumově, odkud pojede do dalších českých měst a v srpnu bude pokračovat na turné po Brazílii. Za ČR jsou v projektu i 3 tanečnice z Ukrajiny, festival však vytváří větší prostor pro umělce z této válkou týrané země: Focus Ukraine otevře tentokrát prostor nejen umělcům–uprchlíkům v ČR, ale i dalších zemích EU a tvorbě tanečníků přímo na Ukrajině.
Výživný doprovodný program s účinkujícími umělci neodmyslitelně patří k festivalu. Letos je příležitost k setkávání a networkingu o to větší, že se TANEC PRAHA koná v době Pražského Quadrienále. Pro jeho akreditované hosty chystá festival víkend plný tance včetně Czech Dance Showcase s výjezdem do Plzně a kláštera Kladruby, nabídku site-specific projektů, workshopů i diskusí.