Koncertní sezonu zahájila populární kapela Chinaski o víkendu v Londýně. Zcela zaplněnému klubu Venue 229 hudebníci nejprve naservírovali celé aktuální album Frihet a poté přidali největší hity z celé kariéry. Několik stovek Čechů a Slováků, kteří v britské metropoli žijí nebo se na koncert vypravili z Česka a Slovenska, nechtělo muzikanty pustit z pódia. Ti se pak fanouškům podepisovali až do půlnoci.
„Nedávno jsem byla ve stejném klubu na legendárních UK SUBS a všimla jsme si v programu Chinaski. Jejich koncert mě ve finále bavil mnohem více. Mezi lidmi to dnes přímo jiskřilo. I když v první půlce hráli jen novou desku, lidi si ji zpívali a bylo vidět, že písničky znají. Chinaski ale moc dobře vědí, že u nich skvěle fungují i staré fláky. Takže Víno, Tabáček, Kapradí, Každý ráno nebo Klára, zpíval naplno úplně každý,“ říká Monika Dokoupilová, která žije a pracuje v Londýně.
Podobnou atmosféru mohou podle Martina Pokorného z managementu Chinaski posluchači zažít i na turné OPEN AIR LÉTO´23, které začne v květnu. „Na návštěvníky čekají krásná místa pod širým nebem, včetně zámeckých zahrad, přírodních amfiteátrů a letních kin,“ upřesňuje Pokorný.
Chinaski se podle něj postupně zastaví v Praze, Příbrami, Českém Krumlově, Litoměřicích, Potštejně, Olomouci, Sušici, Vranově, Kutné Hoře, Sychrově, Boskovicích, Čeladné, Litomyšli, Lokti a Plzni. „Na některá místa se s chutí vracíme, na jiných zahrajeme úplně poprvé. Na všechny koncerty se ale už teď těšíme,“ říká zpěvák Michal Malátný.
Všechny amfiteátry, ve kterých bude i odpolední program pro rodiny, se otevřou v 17 hodin. Děti do dvanácti let mají vstup za 150 korun.
Kapela Chinaski vydala nedávno dvanácté album Frihet, což v norštině znamená „svoboda“. Hudebníci kolem zpěváka Michala Malátného ho natočili na břehu Norského moře, ve stylovém dřevěném studiu nedaleko Ålesundu. Produkce se ujal Brit Greg Haver, který stojí za předešlými úspěšnými alby Rockfield a Není nám do pláče. Podle samotných hudebníků jde o první čistě kapelovou nahrávku. Každý ze členů na ní má minimálně dvě skladby. Jako host se na desce objevuje i Jiří Suchý, za mixem nahrávky stojí spolupracovník Green Day nebo U2 Chris Lord-Alge.