
Švandovo divadlo uvede inscenaci LásKKKa!, tajuplný western z amerického jihu
Poslední novinkou letošní sezóny ve Švandově divadle je LásKKKa!, inscenace scenáristy
a režiséra Adama Steinbauera. Napínavý příběh z amerického jihu byl inspirován knihou Katarzyny Surmiak-Domańské Ku-klux-klan. Tady bydlí láska, která u nás vyšla v českém překladu Jarmily Horákové. Na divadle ji nyní uvidíme v originálním ztvárnění mladého inscenačního týmu pod vedením Adama Steinbauera. Ten hru LásKKKa! pojal jako mysteriózní western s detektivní zápletkou a groteskně černým humorem. V příběhu polské novinářky přicházející do vzorně bílého městečka Harrison, aby zde pátrala po temné duši Ameriky, hraje Anna Grundmanová, Eva Leinweberová, Matěj Anděl, Jan Grundman a Mark Kristián Hochman. Premiéra bude 31. května ve Studiu Švandova divadla.

Polská reportérka Kate (Anna Grundmanová) přijíždí do Harrisonu, údajně nejrasističtějšího města v USA. Mladá novinářka se tu má zúčastnit sjezdu Ku-klux-klanu (KKK), organizace v minulosti neblaze proslulé pácháním lynčů a vražd. Jak ale Kate s údivem zjišťuje, v Harrisonu žijí samí hodní a bohabojní lidé. Mužný Sheen (Matěj Anděl) jí hned gentlemansky nabídne pomoc, starostlivá Mary (hostující Eva Leinweberová) obětavě pečuje o svého syna Jeffreyho (Mark Kristián Hochman). A Reverend (Jan Grundman) chce nejen pro Afroameričany, ale i pro Židy a další dříve utiskované minority jen to nejlepší. Vládne tu láska, víra a čisté úmysly. Ve vzorně bílém městečku tak ďábel, násilí ani plameny pekelné nemají žádnou šanci…
Městečko Twin Peaks i postavy z westernů
„Mluvíme k divákům žijícím v současném světě,“ říká Adam Steinbauer,autor scénáře a režisér inscenace LásKKKa!. „Původně jsem si myslel, že budu psát dramatizaci knihy Ku-klux-klan. Tady bydlí láska. Hned zpočátku psaní se mi ale v hlavě začal formovat fantasmagorický příběh, k němuž mě knižní předloha inspirovala. Základní situace je stejná: polská novinářka přijíždí do Harrisonu a chystá reportáž o Ku-klux-klanu. Vše ostatní je smyšlenka. Z knihy jsem si vypůjčil pouze faktografii,“ líčí Steinbauer.
Scénář hry se inspiroval také seriálem Městečko Twin Peaks Davida Lynche, filmy režiséra Quentina Tarantina a dalšími slavnými snímky, zejména legendárními americkými westerny. V nich nechybí postavy drsných kovbojů, rozvážných šerifů a ušlechtilých hrdinů či hrdinek. „I s těmito westernovými ikonami se v inscenaci LásKKKa! potkáme. Zároveň si však posvítíme do temných koutů maloměstské idyly a na dno lidských duší,“ slibuje Steinbauer.
https://youtu.be/-6B4E4UIf4Y
Bílý příběh s černým humorem
Podle dramaturgyně Martiny Kinské pracuje Adam Steinbauer s důmyslnou zkratkou, velmi ostrou nadsázkou a výraznouatmosférou. Zajímavě využívá také motiv ohně. „Pro Adama Steinbauera je zde důležité téma síly, nenávisti, rasismu, netolerance a jejich dopadů. A to nejen v americké, ale jakékoli společnosti včetně té naší. Zajímá ho, co je živnou půdou pro agresi, ať je skrytá či otevřeně ventilovaná, co v člověku dokáže otevírat a posilovat jeho temné stránky,“ říká Kinská.
„Tomu všemu naštěstí neschází humor, jakkoli je místy opravdu velmi černý,“ zdůrazňuje dramaturgyně. „Často se zde také ironicky odhaluje absurdita a zkreslenost myšlení lidí sdružených v podobných uskupeních jako je KKK,“ dodává.
Právě odlehčení a vtip jsou v novince Adama Steinbauera velmi důležité: „I samotný Ku-klux-klan vznikl těsně po válce Severu proti Jihu jako spolek několika válečných veteránů. Ti se – zprvu spíš pro legraci – rozhodli založit tajný pánský klub a navlékli na sebe různé dámské šaty a bílá prostěradla. Vysloužilí konfederační vojáci si chtěli zpočátku jen trochu zařádit a vylekat bývalé otroky. A zavzpomínat na staré dobré časy, k nimž ovšem patřila i vláda bílé rasy,“ připomíná režisér „nevinný“ zrod organizace „proslavené“ později mnoha ukrutnostmi.
„Název vychází z řeckého slova „kuklos“ – kruh. Výraz „klan“ si zřejmě půjčili ze skotského jazyka, kde označuje těsnou kmenovou pospolitost či přímo pokrevní svazek,“ doplňuje Steinbauer.
Šťouravá novinářka, hodný kluk, svůdný Reverend a kočko-love-hater
Postavu Kate hraje Anna Grundmanová. „Myslím, že Kate je jako každá investigativní novinářka. Má své téma, chce získat informace, mapovat danou společnost a rozkrýt příběhy, které se v podivném seskupení Ku-klux-klanu odehrávají. To se také pomalu děje, záhady se vrší a postupně městečko ukáže své mysteriózní JÁ,“ říká herečka.
A jaký vztah má Kate k postavě ztvárněné Janem Grundmanem? „Můj manžel hraje Reverenda, vůdce a vzor celé skupiny. Rozhodně mu není po chuti, že tam šťourá a pátrá nějaká novinářka. Kdo z nás nakonec zvítězí – pokud je nějaký vítěz – na to se mohou diváci těšit,“ zve na titul LásKKKa! Anna Grundmanová.
Zajímavé je, že postavu Reverenda ve hře LásKKKa! inspiroval jeden ze skutečných vůdců KKK Thomas Robb. „Samozvaný pastor je od roku 1989 národním ředitelem Rytířské strany, nové skupiny KKK známé jako Rytíři Ku-klux-klanu,“ vysvětluje Adam Steinbauer. Robb obhajoval Klan coby „nevinnou organizaci“, která je „mírná, radostná a přátelská“. „Bílou kápi, kterou členové Klanu oblékali spolu s bílým rouchem, aby při svých nočních jízdách ještě více děsili své oběti a zároveň skryli svoji identitu, přirovnával Robb k něčemu tak neškodnému a tradičnímu, jako je kravata obchodníka. Základna Rytířů je právě ve městě Harrison v Arkansasu,“ uvádí Steinbauer.
Důležitou postavu hraje i Matěj Anděl. „Sheen je v jádru hodný kluk, který má tendenci tíhnout k autoritám a přejímat jejich názory. Vyrostl v prostředí, kde je pohled na svět jasně daný. Zároveň je ale přemýšlivý, klade si otázky. Do Kate se zamiluje, jenže ona mu nabourá jeho přesvědčení a upozorní ho na očividné rozpory. Jeho rozpolcenost se zvětšuje a je otázka, která jeho část tenhle vnitřní souboj vyhraje,“ naznačuje Anděl.
„Hraju Jeffreyho, mladého fanatika KKK, bílého jezdce na kole, kočko-love-hatera, latentního pokrytce, mladého muže milujícího svou maminku, u níž žije,“ barvitě líčí svého „hrdinu“ Mark Kristián Hochman. „Hraju také Mystic Cowboye. Ten je jak z vystřihovánek Davida Lynche propletený špatným dabingem dobrého westernu,“ dodává herec.

Z idylky do pekla
Do tvůrčího týmu přizvalrežisér osvědčené spolupracovníky. Magdalena Teleky vytvořila scénografii, jíž vévodí útulná veranda, typický znak amerického jižanského domku. „Celá scénografie je stavěna tak, aby na první pohled oslňovala bílým zářivým úsměvem, láskyplnou vřelostí a pohostinnou aurou,“ říká Teleky. Sloupy s girlandami barevných světel vnášejí do prostoru atmosféru sousedské pospolitosti a lidových zábav pod širým nebem. Otočný domeček má však i druhou, odvrácenou tvář. „Tím, jak Kate proniká do mentality místních obyvatel, postupujeme do nitra domku, který se mění ve strašidelný, až jakýsi zásvětní prostor,“ doplňuje Martina Kinská.
Podobnou proměnou procházejí kostýmy Karolíny Srpkové. Ta našla hlavní inspiraci ve spořádané, reklamně barevné Americe 70. let minulého století. Využila rovněž oděvní prvky typické pro americký jih. „Reaganovská stabilita, power glamour Ivany Trump, křesťanský metal, vnitřní klid Marlboromana… To vše budget friendly z oddělení oděvů ve Walmartu. Ve skříních se však skrývá víc než jen kostlivci,“ líčí Karolína Srpková.
„I díky nejrůznějším americkým filmům se vše jeví jako milé, známé a bezpečné. Reverendův outfit může připomenout postavy dobráckých knírkatých šerifů v podání Burta Reynoldse, oděv tajuplného Kovboje odkazuje na zářivý overal Roberta Redforda z filmu Elektrický jezdec,“ říká Adam Steinbauer. I kostýmy však odrážejí rostoucí chaos a šílenství, některé komicky špičaté účesy a pokrývky hlavy navíc připomínají kápě…
Jiskření výbojek, country a Nick Cave
Výtvarnou složku podpoří light design Jonáše Garaje. Inspirovaly ho především svítící billboardy na amerických dálnicích: krátký okamžik, kdy se světla pomalu rozsvěcují a krásný bezstarostný bílý den se mění v tajemnou noc. „Pro inscenaci jsem mimo jiné vybral několik výbojkových světelných zdrojů pro jejich specifické světlo a tajemné jiskření, které se bude linout celou inscenací,“ prozradil Jonáš Garaj.
Hudbu vytvořil Martin Srpek Konvička, který osobně sledoval zkoušky. Jeho hudební doprovod tak vznikl z přímého kontaktu s inscenací. „Téma si přímo říkalo o hudbu, kterou si Evropan okamžitě umístí někam do USA. Zvolil jsem proto americké country a jako výchozí bod bendžo… Nakonec hudba kolísá někde mezi americkou idylou, spaghetti westernem a mysteriózním sound designem. Jo a Nickem Cavem!“ dodává Srpek Konvička.
K pohybové spolupráci přizval režisér Pavola Seriše. „Hra LásKKKa! má určitou míru fyzické stylizace,“ vysvětluje Seriš. „Hledali jsme proto pohybový jazyk konkrétních postav, jakousi abecedu zvláštností a bizarností. Jsem rád, že Studio Švandova divadla je komorní a mohli jsme se soustředit na detail,“ uvádí Seriš.
Pohledem mladé generace
„LásKKKa! ve Studiu Švandova divadla je titulem, kterým se hlásíme k hodnotám liberální, tedy svobodomyslné demokracie,“ říká umělecký šéf divadla Martin Františák. „K takovým inscenacím na současném repertoáru patří například drama Na první pohled, Dějiny násilí nebo Dívenka na trampolíně,“ uvádí Františák.
Názor Martina Františáka potvrzuje i dramaturgyně Martina Kinská. „LásKKKa! je další inscenací studiové scény Švandova divadla, která v sobě nese jistou provokativnost a narušuje konformní pohled na dnešní události. Navazuje též na linii, v níž se snažíme zvát ke spolupráci divadelní tvůrce mladé či nejmladší generace. Zajímá nás jejich pohled na současný svět a otázky, které si kladou,“ uzavírá Kinská.
Premiéra je 31. května 2025 ve Studiu Švandova divadla, nejbližší volné reprízy 27. a 30. září 2025.
Víte, že…
… kniha Ku-klux-klan. Tady bydlí láska je čtvrtou reportážní sbírkou Katarzyny Surmiak- Domańské a nejen v Polsku vzbudila značnou pozornost? Autorka v ní vyšla ze své cesty v roce 2013, kdy se zúčastnila sjezdu Ku-klux-klanu v Arkansasu. Její reportáž doplňují části věnované historii Ku-klux-klanu v USA. Popisuje jeho kořeny, jednotlivé fáze a aféry, stejně jako opakované střety s justicí. V češtině vyšla kniha ve vydavatelství Absynt v roce 2017.
… podle Adama Steinbauera je LásKKKa! přímou reakcí na trumpovskou Ameriku – na rostoucí fašizující nálady a pokusy se uzavírat světu, na snahu přepisovat historii a na nesmyslně propukající násilí? „Růst krajní pravice je znepokojivým trendem takřka na celém světě. V USA to však nabralo děsivý spád hned na začátku druhého prezidentského funkčního období Donalda Trumpa. Dosud známá geopolitická mapa se rozpadla, v současných Spojených státech nemůžeme hledat spojence. Ku-klux-klan je hluboce zapsán do historie a současnosti americké společnosti a smýšlení jeho členů je živnou půdou nejen pro KKK, ale také pro MAGA. Navíc vidíme podobný trend třeba i na Slovensku, v Maďarsku, v České republice staví na xenofobii a nenávisti k cizincům svou politiku strany, které mají velkou šanci dostat se do Poslanecké sněmovny,“ vysvětluje dramatik a režisér.


