
Divadlo METRO uvede ke konci divadelní sezony premiérově inscenaci
rakouského autora Daniela Glattauera ZÁZRAČNÉ CVIČENÍ. Režijně na tuto pražskou scénu poprvé vstupuje bývalý dlouholetý ředitel Městských divadel pražských Ondřej Zajíc. V překvapivém obsazení se jako pár divákům představí herci Hynek Čermák a Filip Rajmont. Roli terapeuta, který se pokusí jejich rozpadající vztah zachránit, ztvární Jiří Hána. Premiéra inscenace se uskuteční ve středu 28. 5. 2025 od 19:00.

Komedie současného rakouského spisovatele, dramatika a novináře plná kousavých hlášek se hrála již ve dvaceti zemích světa, jen v německy mluvících zemích byla uváděna již na 160 scénách. V Divadle METRO bude však zcela poprvé tento dvanáct let starý divadelní hit s nadšeným souhlasem autora uveden v čistě mužském obsazení.
„Ve hře jsou tři postavy: manžel, manželka a terapeut. Po určitých peripetiích v obsazování dámského partu najednou Hynek Čermák — představitel manžela — plácnul takovou blbinu, že by manželku stejně nejlíp zahrál Filip Rajmont.“ říká režisér Ondřej Zajíc a dodává: „Poklepal jsem si na čelo, ale něco ve mě už v tu chvíli vědělo, jak by tenhle bláznivý nápad mohl být ve skutečnosti vizionářský.“
Nadčasové téma o snaze zachránit vztah, který dlouho běží v zajetých kolejích, je možná až příliš ze života. A ve stejnopohlavním páru probíhá krize v podstatě stejně jako ve smíšeném. Láska se pod tíží všedních dní kamsi vytratila. Hádky, nevěry, odcizení vedou k poslednímu pokusu o nápravu, kterým je párová terapie. Co když ani cvičení pod vedením zkušeného odborníka nefunguje a všechno je čím dál tím horší? Tady snad pomůže už jen zázrak! A o takovém „zázračném cvičení“ hra vypráví.
„Asi se to o Hynkovi Čermákovi neví, ale má celoživotní sen zahrát si v dobré komedii gaye. Filip Rajmont zároveň herecky exceluje v roli gaye v Kleci bláznů ve Švandově divadle, a když jsme mu zavolali, zda by toho šel s námi, byl okamžitě pro.“ prozrazuje režisér a dodává: „Takže tady máme skvělou komedii o hluboké vztahové krizi, dva skvělé herce a unikátní hereckou příležitost. Je to pro nás všechny vzrušující výzva.“ Na začátku je všechno skvělé, růžové a zalité sluncem. Jenže léta utíkají a najednou člověk sedí se svým partnerem v pracovně párového terapeuta. Naštěstí na každý neduh existuje nějaké to terapeutické cvičení, fígl, trik či hra. Jen kdyby Valentýn s Johanem dokázali alespoň na chvíli zakopat válečnou sekeru, jen kdyby spolu byli ochotni komunikovat i jinak než sarkastickými výpady. Tady snad pomůže už jenom zázrak, přesněji řečeno speciální zázračné cvičení… Vždyť terapeuti přece nejlépe vědí, jak správně žít a mohou jít příkladem. Podle komedie vznikl také rakouský film. „Je to žánr komedie a bude strašně těžké to, aby divák šel tím humorem, ale zároveň udržet věci tak aby bavily a zároveň to pomohlo. Cítím z toho snahu pomoci. S Ondřejem Zajícem jsme se dohodli, že nebudu mít žádné terapeutické pomůcky, nebudu mít ani blok a tužku. Postupně je budu nahlodávat systémem otázek a hledat něco co by jim pomohlo,“ vysvětlil Jiří Hána.
Účinkují: Hynek Čermák, Filip Rajmont, Jiří Hána
Autor: Daniel Glattauer
Režie: Ondřej Zajíc
Výprava: Eva Bellefeuille
Překlad: Michal Kotrouš
Foto: Josef Adlt
Plakát: Filip Čermák
Více informací o inscenaci najdete na webu www.divadlometro.cz Představení má přestávku.
Historie paláce Metro
Rozsáhlý dům na Národní třídě 25 byl vystavěn v palácovém novorenesančním stylu v roce 1870 podle plánů architekta Bohumila Tesaře (1835–1890), absolventa vídeňské akademie a do roku 1858 asistenta a stavbyvedoucího u Ferdinanda Fellnera ve Vídni. Po návratu do Prahy přešel k Josefu Zítkovi a spolupracoval s ním na projektu Národního divadla. V roce 1919 zakoupil Václav Kleinhampl objekt čp. 961 na tehdejší třídě Viktoria. Název Palác Metro dostal dům po rozsáhlé přestavbě, která proběhla v letech 1922–1925 za rozhodující účasti profesora Školy uměleckých řemesel v Brně architekta Karla E. Orta (1881–1936) a inženýra Stanislava Bechyně, který projektoval náročnou železobetonovou konstrukci. Majitel domu zařídil v nových prostorách vyhlášený lahůdkářský obchod, kavárnu, vinárnu a později i kino pro tisíc návštěvníků. V suterénu působila v šedesátých letech taneční škola dr. Josefa Chrastila.
Mezi lety 1991 a 1996 bylo zde pantomimické divadlo GAG Borise Hybnera, pro které vytvořil malý divadelní prostor „na míru“, spojený s interiérem bluesového Klubu osamělých srdcí seržanta Pepře (1990–1991), architekt a scénograf Miroslav Melena (1937–2008). V roce 2002 zde po další adaptaci sálu začalo působit Černé divadlo Metro.
Dnešní soukromé divadlo v podzemním sále funguje první sezonu. Majiteli a producenty jsou Jiří Strobach a Petr Čermák. Ředitelem a uměleckým šéfem je Antonín Procházka mladší. Od poslední transformace v roce 2024 se zaměřuje především na komediální tvorbu českých i světových autorů. Pestrý repertoár klade důraz na lehkost, hravost a humor. Vedle vlastních inscenací nabízí Divadlo Metro pravidelně i inscenace známých hostů z Česka i zahraničí a další projekty, jako jsou diskuze, stand-upy a koncerty. Umělecké směřování a výběr repertoáru uměleckého šéfa Antonína Procházky jr. vás bude bavit a chytře inspirovat. „Naším přáním je, aby divák odcházel odpočinutý, veselý a měl pocit, že čas strávený v Divadle Metro byl pro něj inspirativní.“ říká Antonín Procházka jr.,
Divadlo uvádí 13 až 14 představení za měsíc a v sezoně připravuje osm vlastních premiér.
Jaromír Hampl Zdroj a foto: Divadlo Metro, J. Hauer
